מבנה השן

השן מורכבת מכותרת (מעל החניכיים) ומשורש (מעוגן בתוך עצם הלסת) . כלי הדם והעצבים נכנסים דרך קצה השורש לתוך "לישכת המוך". הרקמה הזו מגיבה לקור ומתריעה במידה ויש חדירה פנימה (אזור זה נחשב פנים הגוף). השיכבה החיצונית בכותרת (האמייל) תפקידה לעמוד בכוחות הלעיסה החזקים. השיכבה הפנימית יותר (הדנטין) רכה יותר ויכולה להרגיש קור, חום ומגע. השן "נעוצה" בעצם ועטופה בחניכיים. בין העצם לשן יש מייסבים (PDL) שמאפשרים ניידות קלה ותחושת לעיסה נורמלית. בשתל אין תחושת לעיסה רגילה מכיוון שאין את הריקמה הייחודית הזו.

כאשר חודרת העששת את הכותרת אל תוך מוך השן, יכולים החיידקים מן הרוק לחדור אל גופנו. הם עושים זאת דרך הכותרת ומשם דרך תעלות השורש ישירות אל העצם בלסת. הזיהום שחדר אל הלסת יכול להתפשט אל אזורים בראש ובצוואר ובכך להוות סכנת חיים. כדי לאטום את מעברים אלו בפני חדירה של חיידקים יש צורך לבצע טיפול שורש (ניקוי ואיטום תעלות השורש), מבנה וכתר (איטום וחיזוק הכותרת). אם אלו נעשים בסטנדרטים הגבוהים ביותר נקבל מצב בריא ומתפקד לשנים רבות. זו נחשבת "הצלחה".

עששת עמוקה

מה זה טיפול שורש

סיום ניקוי והרחבת תעלות

מה זה טיפול שורש אם כך?

טיפול השורש מתחיל בבידוד השן ע"י סכר גומי. בשלב הבא אנו מסירים את העששת מהכותרת ומבצעים "חלל גישה, פתח המאפשר גישה ללשכת המוך (החלק הפנימי בכותרת). לאחר הסרת הרקמה החיה בלישכת המוך (זוהי גם הרקמה שמרגישה קור וחום) מכניסים מברשות ייחודיות (פוצרים) כדי להסיר את הרקמה בתעלות. אנחנו בעצם נכנסים לתעלה (שמובילה את כלי הדם והעצבים שמזינים את הרקמה בלישכה) מרחיבים אותה, שוטפים ומנקים אותה מחידקים. בסיום הניקוי אנו אוטמים את התעלות.

השלב האחרון במהלך טיפול השורש הוא איטום התעלות ע"י הדבקת פיני "גומי" עד מילוי מלא של התעלה. לאחר איטום התעלות יש לאטום זמנית את הכותרת ע"י מילוי הכותרת (הלישכה) בסתימה זמנית. המטופל חוזר אל הרופא המפנה ושם הסתימה הזמנית מוחלפת במבנה קבוע. במקרים רבים, כדי לשפר את עמידות השן לכוחות הלעיסה, יש להכין כתר.

שלב שני בטיפול השורש

שיקום השן - מבנה וכתר

מכיוון והעששת (רקבון של קירות השן) גרמו לאובדן חומר שן בריא, וכן, חלל הגישה, לצורך טיפול השורש, גרמו לאובדן חומר שן נוסף, נותרים קירות חלשים שעלולים להישבר במהלך הלעיסה. כדי להוריד את הסיכון לשבר קירות, מומלץ להכין כתר. הכתר חובק את השן מכל הכיוונים ובכך מחלק את כוחות הלעיסה.