טלפון מרפאה: 03-6097010  |  dvironen@gmail.com

מכה בשן קדמית היא חבלה נפוצה. הנחיות חשובות.

מכה בשן יכולה להסתיים בעקירתה

רב החבלות מתרחשות בבית או בסביבתו הקרובה. עצמת המכה וכיוונה תיקבע את סוג החבלה שתתרחש. האנרגיה מהמכה יכולה לעבור אל הכותרת ולשבור אותה או לחילופין לגרום לתזוזתה מהמקום. בחבלות חזקות במיוחד עלולים להיגרם שבר בשן, תזוזתה ואף שבר בעצם התומכת. כשהילד מקבל מכה בשן צריך להבין מה משמעות המכה ולדעת למי לפנות. במצבים פשוטים, לרופא השיניים הכללי יש את כל האמצעים כדי לטפל ולבצע מעקב. במצבים מסובכים יש להגיע למומחה לטיפולי שורש.

כיצד מכה בשן יוצרת נזק

השן מוחזקת בתוך העצם בתוך שקע, מכתשית. בזמן הלעיסה לשן יש תזוזה מינימאלית עקב קישור מיוחד ע"י סיבים (מייסבים) הקושרים את השן אל העצם ומאפשרים מרווח מינימאלי ותנועתיות. תחושת הלעיסה לכן, שונה בשן טבעית ובשתלים מפני ששתל תקוע בעצם ללא מרווח וללא תנועה עדינה במהלך הלעיסה ולכן התחושה אינה טבעית.

בחלק הפנימי של השן יש אזור "חי" עם עצבים המרגישים חום וקור. אזור חש ומוחש. המערכת החיה מקבלת אספקת דם דרך כלי דם המגיעים מהעצם, דרך קצה השורש ולתוך אמצע הכותרת, הלישכה. אזור זה נקרא מוך השן. אזור רגיש מאד הוא אזור כניסת כלי הדם בקצה השורש. תנועה של השן בתוך המכתשית גורמת לכלי הדם לזוז יחד איתה. תזוזה מינימאלית אפשרית אבל תנועה משמעותית יותר תגרום לניתוק כלי הדם. ניתוק כזה יגרום לעצירת אספקת הדם לרקמה החיה וליצור נמק, "מוות" של הרקמה. במצב זה, גם מערכת ההגנה של הגוף (תאי ההגנה) מושבתת ולכן חידקים מבחוץ יכולים להיכנס פנימה. כאשר הזיהום נכנס מתחילה דלקת בעצם. מסיבה זו יש צורך לבצע ניקוי ואיטום של השורש, כלומר, לבצע טיפול שורש.

 

שבר כותרת השן

לעיתים כל האנרגיה הולכת לכיוון שבירת הכותרת ולא גורמת לתזוזתה

שבר כותרת פשוט

השבר יכול לערב את השורש
שבר עמוק בכותרת ללא חשיפת האזור החי הפנימי מחייב סתימה גדולה. אין צורך בטיפול שורש.
שבר עמוק יותר בכותרת השן
שבר עמוק בכותרת ללא חשיפת האזור החי הפנימי מחייב סתימה גדולה. אין צורך בטיפול שורש.
מכה חלשה תגרום לשבר קצה הכותרת
לאחר מכן יש לבצע תיקון של הפינה השבורה ע"י שחזור בצבע השן ללא השלכות עתידיות בדר"כ.

שבר כותרת מסובך

שבר בכותרת עם חשיפת מוך השן
שבר עמוק בכותרת עם חשיפת האזור החי הפנימי מחייב ביצוע טיפול שורש.
שבר כותרת עם חשיפת האזור הפנימי
חשיפת החלק הפנימי עלולה לגרום לזיהום התעלות ולכן יש צורך לבצע טיפול שורש
חשיפת המוך לזיהום לגרום לדלקת
שבר עמוק בכותרת עם חשיפת האזור הפנימי החי של השן. יש צורך בטיפול שורש ע"י מומחה לטיפולי שורש.

תזוזת השן בעקבות מכה

תזוזה של השן גורמת לקריעת הסיבים הדקים המעגנים את השן במכתשית. לאחר החבלה נוצר דימום שלאחר מספר דקות קצר מפסיק ומתקשה ונקרש. קרישת הדם מקשה על החזרת השן למקומה ע"י רופא השיניים ולכן במידה והגעה אליו ארוכה מ 5 דקות יש לפעול בנחישות ובאופן מיידי להחזרת השן למקומה.

כשהשן עפה מהמכתשית (נתלשת ונעקרת), רקמת הסיבים העדינה עלולה לעבור נמק (למות) עקב ניתוקה מאספקת הדם. ניתוק ממושך (של יותר ממספר דקות) יגרום לנזק בלתי הפיך. הצלחת קליטת השן חזרה תלוייה במהירות ההחזרה שלה לתוך העצם.

לא מחזירים שן נשירה (חלבית) למקומה מחשש לפגיעה בנבט השן הקבועה שעדיין בשלבי התפתחות בתוך העצם.

היסוס או המתנה יביאו לאיבוד השן, אם מוקדם או במאוחר. מספר פעולות שיש לבצע מייד עם החבלה…

השן בולטת מהמכתשית
השן זזה פנימה לכיוון החיך
השן יצאה ונתלשה
מעיכת השן פנימה

הנחיות שכל הורה חייב לדעת

הנחיות לאחר תזוזת השן

שן קבועה מחזירים למקומה. שן נשירה לא.

  • אם השן זזה בתוך המכתשית יש להזיזה חזרה למקומה המדוייק באופן מיידי.
  • אם השן נמצאת על הריצפה יש לנקות אותה מלכלוך מייד עם קצת מים (אם היא אינה מלוכלכת לא לשטוף) ולהחזירה לפני שהדימום יפסק והדם יתקשה בתוך המכתשית.

אם לא מצליחים להחזיר… יש להכניסה לחלב ולהגיע במהירות לרופא השיניים או לחדר מיון.

יש לקבע את השן במקומה הטבעי

לאחר החזרתה למקומה יש לוודא שהיא יציבה ולא תזוז עד הגעה לרופא

  • ניתן לנקות את השן והשיניים הסמוכות בעדינות לאחר הפסקת הדימום ולייבש מעט
  • יש ליצור מעין אלמנט מקבע. מדובר במבנה זמני
  • ניתן להדביק מקל (מתכת או לפסטיק) או סיילוטייפ לשן שזזה ולשיניים הסמוכות עם מעט דבק מגע
  • במידה ולא ניתן ליצור אלמנט זמני לקיבוע יש ללחוץ בעדינות עם גזה על כותרת השן כדי מנוע יציאתה.

יש להגיע לרופא שיניים או לחדר מיון

יש לקבע את השן זמנית

יש להבדק אצל מומחה לטיפולי שורש בתוך שבוע מיום החבלה

יש להגיע לרופא שיניים או לחדר מיון

יש להגיע למומחה לטיפולי שורש

תחום המומחיות הכולל הכשרה ייחודית בהבנה וטיפול בחבלות דנטליות, קטנות כגדולות, הוא מומחה לטיפולי שורש. במצבים בהם יש חשד לחבלה בעצם התומכת או כאשר יש חתכים בשפה או בחניכיים וקיים חשש לפגיעה בגולגולת, יש להגיע באופן מיידי לחדר מיון ולהבדק ע"י כירורג פה ולסת. הגעה כאשר השן כבר הוחזרה למקומה בדקות הראשונות לאחר החבלה תשפר את סיכויי שרידות השן ותקצר את השהייה אצל הרופא המטפל.

לאחר פנייה מיידית לרופא השיניים המטפל או לחדר מיון יש להגיע לבדיקה יסודית אצל מומחה לטיפולי שורש כדי לבדוק האם יש צורך בביצוע טיפול שורש בשן. דחיית הטיפול (ליותר משבוע מיום החבלה) תאפשר כניסת זיהום לשן, דבר שעלול לגרום לאיבודה תוך מספר שבועות.

סיבוכים לאחר מכה בשן

  • נמק  – גם מכה חלשה בשן ללא סימני נזק חיצוניים עלולים לגרום לפגיעה באספקת הדם ולהוביל לנמק (מוות) הרקמה החיה בתוך השן. במצב זה אין מערכת הגנה וזיהום יכול להכנס. יש לבצע טיפול שורש לפני כניסת הזיהום כדי למנוע התפתחות דלקת בשן.
  • ספיגה -הגוף לעיתים מתחיל לספוג, לפרק, את שורש השן. לעיתים זאת תגובה לכניסת זיהום ולעיתים זו תגובה לנמק המתרחש ברקמת הסיבים העדינה סביב השורש. התהליך יכול להתרחש מייד או לאחר מספר שנים. יש צורך במעקב צמוד ואורך טווח אצל רופא השיניים.
  • נסיגת חניכיים – תזוזה משמעותית של השן לעיתים פוגעת ושוברת את העצם סביב השורש, דבר היכול להסתיים בנסיגת חניכיים וחשיפת השורש.
  • מיקום השן לא תקין – אם השן לא הוחזרה למקומה הנכון יש לעיתים "ליישר", להזיזה למקומה ע"י"יישור שינים"  אצל אורטודנט.

חשוב לדעת -הילד מבוטח גם מחוץ לבית הספר

ילדכם מבוטח גם אם נחבל מחוץ לשעות בית הספר ולכן ניתן להגיע ולקבל טיפולי שיניים ללא עלות במרכזים שזכו במכרז. מכיוון וטיפול בשן לאחר חבלה מורכב יותר, אני ממליץ להגיע לטיפול אצל מומחה לטיפולי שורש ולקבל החזר חלקי מחברת הביטוח בסיום הטיפול.

הסיבוך עקב מכה בשן עלול להגיע גם לאחר מספר שנים ולהביא לאובדנה של השן וצורך בעקירתה וביצוע שתל. לכן חשוב לזכור כי ניתן לתבוע החזרים בגין נזק מיידי ואף נזק עתידי.

ההתיישנות מאפשרת לתבוע גם זמן רב לאחר החבלה.

לסיכום

שבר קצה השורש -צילום
מכה בשן עלולה לגרום לשבירת קצה השורש. יש צורך להחזיר את השן למקום ולקבע אותה. לעתים יש צורך בטיפול שורש ע"י מומחה לטיפולי שורש. מדובר במצב מסובך.

מכה בשן דורשת פעולה מיידית והחלטית ע"י ההורה, המורה או כל אדם מבוגר הנמצא סביב הילד שקיבל מכה. יש להחזיר את השן מייד (תוך 5 דקות) למקומה ולהגיע לחדר מיון כאשר החבלה קשה או לרופא השינים הקרוב במידה והחבלה קלה עד בינונית. בשלב הבא (תוך מספר ימים עד שבוע) יש להגיע לבדיקה ואבחון מדוייק אצל מומחה לטיפולי שורש. גם אם הילד נחבל מחוץ לכותלי בית הספר, ניתן לקבל החזר מחברת הביטוח על נזק מיידי וגם על נזק עתידי שעלול להתרחש תוך מספר שנים.

שבר קצה שורש מחייב קיבוע
מכה בשן עלולה לגרום לשבירת קצה השורש. יש צורך להחזיר את השן למקום ולקבע אותה. לעתים יש צורך בטיפול שורש ע"י מומחה לטיפולי שורש. מדובר במצב מסובך.