טלפון מרפאה: 03-6097010  |  dvironen@gmail.com

כיצד למנוע יצירת מדרגה במהלך טיפול שורש

מדרגה היא שלב לפני פרפורצייה. חשוב להקפיד על עקרונות עבודה נכונים כדי למנוע את יצירתה. במידה ונוצרה יש לעצור ולהבין את הסיבה. לאחר מכן ניתן לתכנן את השיטה המתאימה לתקן את המצב. במידה ולא ניתן לעבור את המדרגה, ובייחוד כאשר יש דלקת סב-שורשית והמרחק לאפקס משמעותי (מעל 3 מ"מ), אני ממליץ להפנות.
  • מדרגה אפיקלית – אחד האלמנטים החשובים במהלך טיפול השורש הוא שמירת החדירות החודית (Patency). כדאי לכן בתחילת הטיפול לוודא שניתן לחדור את האפקס. חשיבות החדירות היא האפשרות (ע"י העברת פוצר דק מעבר לאפקס) למנוע הצטברות שבבי דנטין באזור האפיקלי. שבבי דנטין מסוגלים לחסום את הפתח החודי ובכך לקצר את אורך העבודה. במידה ואנו נפעיל כך על הפוצר (כדי לשמור על אורך העבודה) ניצור סטייה מתוואי התעלה האנטומי המקורי וליצירת מדרגה בשלב ראשון. בשלב שני תיווצר פרפורציה אפיקלית. חשוב אם כן, לפני מעבר לפוצר גדול יותר, לבצע רקפיטולצייה – לחדור את אזור העבודה ואף מעבר לאפקס עם פוצר דק וכמובן לשטוף.
  • מדרגה קורונלית – מדרגה גם יכולה להיווצר לאחר הכנת השליש הקורונלי ע"י נאמר מקדח Gates. במידה ונעבוד באופן סידרתי עם מקדח מספר 1 עד 4, אנו עלולים ליצור מדרגה בשליש הקורונלי. לכן חשוב להכניס כל מקדח לעומק שונה ובכך ליצור קונוס קורונלי. כמו כן מומלץ לאחר כל מקדח לשטוף ולבצע רקפיטולצייה.
  • מדרגה אנטומית – תעלה צרה מאד (אובליטרצייה) שלא הורחבה באזור הקורונלי יכולה לתת תחושה שהיא חסומה. ההתנגדות המורגשת מקורה בדנטין הקורונלי ולכן יש להרחיב אזור זה באופן הדרגתי ועדין לפני שניתן יהיה להגיע לאזור האפיקלי. בקבוצה זו יש גם לקחת בחשבון אבני מוך, הסתיידות לאחר פולפוטומי וכיפופים חזקים.

לשיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin